Aktivity v MŠ - Mateřská škola Vlkava

Aktivity v MŠ

Aktivity jsou zařazovány do vzdělávací nabídky mateřské školy a jsou včleněny do školního vzdělávacího programu. Tvoří nedílnou součást naší práce a jsou zajišťovány učitelkami školy. Děti rozvíjí svůj talent, samostatnost, zdravé sebevědomí, manuální zručnost, sociální vztahy atp. Různorodost těchto aktivit vede k podpoře talentovaných a nadaných dětí. Činnosti probíhají podle pravidelného rozvrhu během pobytu dítěte v mateřské škole a to v odpoledních hodinách. Jsou určeny také jako klidové činnosti pro děti, které nevyžadují odpolední spánek (děti odpočívají dle svých individuálních potřeb). O účasti v těchto aktivitách rozhoduje samo dítě. Nabízíme pro děti tyto aktivity:
  • PŘEDŠKOLÁČEK

- pondělí a úterý
Cílem jsou činnosti zaměřené na přípravu dítěte na vstup do ZŠ. Děti získávají, procvičují a opakují své znalosti, jsou vedeny k samostatnému plnění úkolů, rozvíjení logického myšlení atp. Využíváme pracovní sešity a listy. Individuální přístup k dětem s odkladem školní docházky probíhá v průběhu každého dne. Naší snahou je snížení počtu těchto dětí. S mladšími dětmi pracujeme průběžně v týdnu, dle jejich zájmu.
Vedeme děti k tvořivosti a to metodami objevování, experimentování, podporou vlastní aktivity při řešení problému atd. Nechceme, aby děti trávily čas u moderních ICT technologií, ale do vzdělávání začleňujeme moderní digitální technologie, které se snažíme propojit s tvořivostí, aby děti získaly potřebnou manuální zručnost a technickou představivost.

- čtvrtek
Cílem jsou činnosti zaměřené na specifické rozšíření a prohloubení znalostí dětí při seznamování s cizím jazykem. Jsou vedeny pověřenou učitelkou z mateřské školy s využitím podpory asistentky z jazykové školy, která mluví pouze anglicky – autentický motivační faktor, upevnění správné výslovnosti.

• PRACOVNÍ, VÝTVARNÉ A POLYTECHNICKÉ ČINNOSTI

- středa
Cílem je rozvíjení představivosti, tvořivosti, kreativity, estetického vnímání, fantazie, konstrukčního a experimentálního myšlení dětí, zvládání jemné motoriky, seznamování s výtvarnými a pracovními pomůckami a nářadím, netradičními materiály a náročnějšími technikami. Děti jsou vedeny k zájmu o práci vlastní i druhých, potřebě pomáhat, hodnotit a vzájemně oceňovat výsledky činností. Největší důraz však klademe na podněcování dětí k radosti z tvůrčí práce. Výkresy a výrobky dětí zdobí prostory mateřské školy jako sezónní dekorace, tematické výstavky a některé jsou posílány do soutěží a na výstavy.

aktivity
  • VESELÉ PÍSKÁNÍ A ZDRAVÉ DÝCHÁNÍ, HUDEBNĚ POHYBOVÉ ČINNOSTI, HRA NA HUDEBNÍ NÁSTROJE

- úterý
Cílem je relaxace, nácvik správných návyků při dýchání, vzbuzení zájmu o hudbu, poznávání různorodosti hudebních nástrojů a v neposlední řadě zvládnutí základů hry na flétnu.
Radost z pohybu, procvičí si rytmus, pohyb a tanec je přirozeným a radostným projevem dítěte, podporujeme vnímavost a citlivost, naslouchat hudbě, v tanečních hrách se děti seznamují s melodií, harmonií, rytmem a dynamikou v hudbě i pohybu, poznávají prostor, ve kterém se pohybují, učí se vnímat, že v něm nejsou samy, poznají souznění a sílu skupiny, vzájemný vztah a propojení ve dvojici.

• CVIČENÍ JÓGY A POHYBOVÉ AKTIVITY

- denně po odpočinku dětí, čtvrtek
Jóga a meditace pro děti předškolního věku obsahuje speciálně vybrané pózy, které jsou inspirovány přírodou a zvířaty (hora, strom, kočka, lev, kobra.). Jóga u dětí zklidňuje emoce, pomáhá dětem uvolnit se, působí na dětskou představivost, je účinná i jako prevence onemocnění. Prvky dětské jógy se liší od té pro dospělé především jednoduchostí sestav, vyšší dynamičností a především promyšlenou zábavnou motivací. Cílem je, aby se dětská jóga stala hravou formou cvičení, při které si děti osvojí správné dýchací návyky a udrží tělo v dobré duševní i fyzické kondici. Zařazujeme také cviky Taj-či zaměřené na celkové držení těla, které vychází z konkrétních taj-či pozic.
Při různých pohybových aktivitách si děti upevní tělesnou zdatnost, správné držení těla, pohybovou kulturu, radost z pohybu a procvičí si celé tělo - zdravotní cvičení, vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová a relaxační cvičení s různým náčiním i bez něj (míčové hry, trampolína, skluzavka, pinponk, balanční míče atp.). Mateřská škola je zapojena do projektu České obce Sokolské – Se Sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky.

• EKOTÝM

- pátek
Cílem je rozvíjet odpovědný postoj předškolních dětí, jejich rodičů a učitelů k životnímu prostředí. Všichni se budeme více zajímat o své okolí, školu, třídu, dění ve škole, učit se jednat s dospělými, obhajovat své názory, rozvíjet praktické a manuální dovednosti, které vedou ke zlepšení životního prostředí. Témata, na která se budeme zaměřovat – odpady, jídlo, prostředí školy, voda. Přesný plán setkání a činností je vyvěšen na nástěnce školy a pravidelně aktualizován.

• LOGOPEDICKÁ PREVENCE

- v pátek a průběžně během pobytu dítěte v MŠ, pro děti vyžadující individuální přístup
Dechová cvičení, fonační cvičení, rozvoj fonematického sluchu, grafomotorická cvičení, zrakové vnímání, rozvoj jemné motoriky, sluchového vnímání, rozumových schopností, průpravná logopedická cvičení atp.

aktivity

Zapečený toust se sýrem, čaj, mléko, ovoce

Polévka: Batátová
Sladké: Zapečené palačinky s tvarohem a pudinkem, ovoce