Získali jsme titul Světová škola - Mateřská škola Vlkava

Získali jsme titul Světová škola

svetova_skola

Mateřská škola Vlkava se zapojila do mezinárodního projektu Světová škola. Cílem projektu je integrovat globální rozvojové vzdělávání (GRV) do výuky a života škol. Certifikát Světová škola uděluje společnost Člověk v tísni, o. p. s. ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi, které se věnují GRV. Již 56 škol získalo certifikát a ocenění Světové školy a my máme možnost také toto ocenění získat. Projekt má záštitu MŠMT a MZV ČR.

Vizitka naší školy
Naše mateřská škola má partnerskou školu v Keni, se kterou spolupracujeme již třetí rok. Děti se zajímají o život svých kamarádů v Keni, ale i jinde ve světě. Seznamují rodiče, sourozence i kamarády s tím, o čem si ve škole povídáme, s obrázky a fotografiemi, které jim do školy přišly atp. Děti poznávají skutečnou podobu světa i s jeho problémy a domníváme se, že pokud je poznají, tak je mohou i svým chováním v budoucnu ovlivnit. Globální témata jsou součástí vzdělávání dětí v naší škole.

Světová škola ve světě i doma
"Globální rozvojové vzdělávání je celoživotní vzděl. proces, který přispívá k pochopení rozdílů a podobnosti mezi životy lidí v rozvojových a rozvinutých zemích a usnadňuje porozumění ekonomickým, sociálním, politickým, environmentálním a kulturním procesům, které je ovlivňují. Rozvíjí dovednosti a podoporuje vytváření hodnot a postojů tak, aby lidé byli schopni a ochotni aktivně se podílet na řešení lokálních a globálních problémů. Globální rozvojové vzdělávání směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život."

Světová škola je místem, kde:
• globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy;
• děti se pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním a sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě;
• děti, učitelé i širší veřejnost získávají informace o globální problematice;
• děti identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení;
• je nejméně jedenkrát za rok ve spolupráci s místní partnerskou organizací uspořádána akce;
• je společný cíl přispět k řešení vybraného problému.

Předešlý text vystihuje kritéria, která jsou potřebná k dosažení prestižního titulu Světová škola, a zároveň je obsahem certifikátu, který škola získává. Koncept Světové školy je v České republice rozvíjen od roku 2006 a to díky stejnojmennému mezinárodnímu projektu, do kterého se Člověk v tísni v uplynulých letech zapojil.

Praha – získali jsme titul Světová škola

„Bleší kaše s kočičími chlupy, bulvy s bradavicemi, louhovaný lektvar z netopýra, bílý odvar z ucha“

Polévka: „Muší minestrone“
„Čarodějnické vlasy s krvavou omáčkou a mletým prsty, sypané pavouky“ –